ResultsGaruda Speed Stacks Challenge

All Around

All-Around Finals

All-Around - Male Time Gap
1 Jeremiah Christian Sunardi 10.787
2 Nikhen Sanjaya 11.242 0.455
3 Kenneth Jonathan 11.478 0.691
4 Jonathan Christopher Sunardi 11.713 0.926
5 Johanes Orlando Goh 12.106 1.319
6 Vanesh Hauw 12.369 1.582
7 Bastian Tedja Surya 12.982 2.195
8 Nelson Praditya 13.404 2.617
9 Derikson Wijaya 14.473 3.686
10 Danson Lauw 14.555 3.768
11 F. Nixon Setiadi 15.104 4.317
12 Jayden Sun 15.377 4.590
13 Steve Niandra 15.575 4.788
14 Samuel Richie Lakmudin 15.830 5.043
15 Darren Yang 16.632 5.845
16 Aaron Timothy Ongkowidjojo 16.679 5.892
17 Delbert Reza Nathaniel 18.174 7.387
18 Philips Douglas Yap Aldianto 18.300 7.513
19 Aurelio Jovann 18.684 7.897
20 Jonathan Hokito 19.880 9.093
21 Nelson Nelson 21.621 10.834
All-Around - Female Time Gap
1 Christine Salim 10.130
2 Charlotte Kimberly 10.172 0.042
3 Andareta Irawan 10.721 0.591
4 Maureen Wanta 11.325 1.195
5 Kaylinn Venezia Kurniawan 11.453 1.323
6 Aqila Diandri Zahra 18.638 8.508
7 Celine Secilia Kurniawan 19.320 9.190
8 Nicolette Hokito 20.155 10.025

Overall

Doubles Overall

Timed 3-6-3 Relay Overall

Stack Of Champions (SOC)

Individual SOC

3-3-3 Time
1 Charlotte Kimberly 1.619
2 Christine Salim 1.647
3 Maureen Wanta 1.916
3-6-3 Time
1 Christine Salim 2.175
2 Andareta Irawan 5.062
3 Charlotte Kimberly scratch
cycle Time
1 Christine Salim 6.308
2 Charlotte Kimberly 7.050
3 Andareta Irawan 7.363

Doubles SOC

Timed 3-6-3 Relay SOC

Individuals

9U C

3-3-3 Time Gap
1 Steve Niandra 2.541
2 Aqila Diandri Zahra 3.444 0.903
3 Jayden Sun 3.448 0.907
4 Delbert Reza Nathaniel 3.921 1.380
5 Nicolette Hokito 4.126 1.585
3-6-3 Time Gap
1 Jayden Sun 3.438
2 Delbert Reza Nathaniel 3.506 0.068
3 Steve Niandra 3.559 0.121
4 Aqila Diandri Zahra 4.189 0.751
5 Nicolette Hokito 4.223 0.785
cycle Time Gap
1 Jayden Sun 8.491
2 Steve Niandra 9.475 0.984
3 Delbert Reza Nathaniel 10.747 2.256
4 Aqila Diandri Zahra 11.005 2.514
5 Nicolette Hokito 11.806 3.315
all-around Time Gap
1 Jayden Sun 15.377
2 Steve Niandra 15.575 0.198
3 Delbert Reza Nathaniel 18.174 2.797
4 Aqila Diandri Zahra 18.638 3.261
5 Nicolette Hokito 20.155 4.778

10 C

3-3-3 Time Gap
1 Samuel Richie Lakmudin 1.962
2 Danson Lauw 2.415 0.453
3 Aaron Timothy Ongkowidjojo 2.491 0.529
4 Darren Yang 2.848 0.886
5 Nelson Nelson 2.982 1.020
6 Celine Secilia Kurniawan 3.439 1.477
7 Jonathan Hokito 5.123 3.161
3-6-3 Time Gap
1 Samuel Richie Lakmudin 2.358
2 Danson Lauw 2.863 0.505
3 Aaron Timothy Ongkowidjojo 3.328 0.970
4 Jonathan Hokito 3.652 1.294
5 Nelson Nelson 3.743 1.385
6 Darren Yang 3.834 1.476
7 Celine Secilia Kurniawan 4.263 1.905
cycle Time Gap
1 Danson Lauw 9.277
2 Darren Yang 9.950 0.673
3 Aaron Timothy Ongkowidjojo 10.860 1.583
4 Jonathan Hokito 11.105 1.828
5 Samuel Richie Lakmudin 11.510 2.233
6 Celine Secilia Kurniawan 11.618 2.341
7 Nelson Nelson 14.896 5.619
all-around Time Gap
1 Danson Lauw 14.555
2 Samuel Richie Lakmudin 15.830 1.275
3 Darren Yang 16.632 2.077
4 Aaron Timothy Ongkowidjojo 16.679 2.124
5 Celine Secilia Kurniawan 19.320 4.765
6 Jonathan Hokito 19.880 5.325
7 Nelson Nelson 21.621 7.066

11-12 C

3-3-3 Time Gap
1 Maureen Wanta 1.858
2 Johanes Orlando Goh 2.167 0.309
3 Nelson Praditya 2.283 0.425
4 Derikson Wijaya 2.345 0.487
5 F. Nixon Setiadi 2.636 0.778
6 Philips Douglas Yap Aldianto 3.749 1.891
7 Liam Clement Alvaro scratch --
8 Yu Jin Seo scratch --
3-6-3 Time Gap
1 Maureen Wanta 2.481
2 Nelson Praditya 2.839 0.358
3 Johanes Orlando Goh 2.847 0.366
4 Derikson Wijaya 3.099 0.618
5 F. Nixon Setiadi 3.361 0.880
6 Philips Douglas Yap Aldianto 4.033 1.552
7 Liam Clement Alvaro scratch --
8 Yu Jin Seo scratch --
cycle Time Gap
1 Maureen Wanta 6.986
2 Johanes Orlando Goh 7.092 0.106
3 Nelson Praditya 8.282 1.296
4 Derikson Wijaya 9.029 2.043
5 F. Nixon Setiadi 9.107 2.121
6 Philips Douglas Yap Aldianto 10.518 3.532
7 Liam Clement Alvaro scratch --
8 Yu Jin Seo scratch --
all-around Time Gap
1 Maureen Wanta 11.325
2 Johanes Orlando Goh 12.106 0.781
3 Nelson Praditya 13.404 2.079
4 Derikson Wijaya 14.473 3.148
5 F. Nixon Setiadi 15.104 3.779
6 Philips Douglas Yap Aldianto 18.300 6.975

13-14 C

3-3-3 Time Gap
1 Charlotte Kimberly 1.619
2 Jeremiah Christian Sunardi 1.845 0.226
3 Jonathan Christopher Sunardi 1.876 0.257
4 Andareta Irawan 1.881 0.262
5 Kaylinn Venezia Kurniawan 1.932 0.313
6 Kenneth Jonathan 2.053 0.434
7 Bastian Tedja Surya 2.079 0.460
3-6-3 Time Gap
1 Charlotte Kimberly 2.240
2 Jeremiah Christian Sunardi 2.317 0.077
3 Bastian Tedja Surya 2.353 0.113
4 Andareta Irawan 2.396 0.156
5 Kenneth Jonathan 2.410 0.170
6 Jonathan Christopher Sunardi 2.466 0.226
7 Kaylinn Venezia Kurniawan 2.476 0.236
cycle Time Gap
1 Charlotte Kimberly 6.313
2 Andareta Irawan 6.444 0.131
3 Jeremiah Christian Sunardi 6.625 0.312
4 Kenneth Jonathan 7.015 0.702
5 Kaylinn Venezia Kurniawan 7.045 0.732
6 Jonathan Christopher Sunardi 7.371 1.058
7 Bastian Tedja Surya 8.550 2.237
all-around Time Gap
1 Charlotte Kimberly 10.172
2 Andareta Irawan 10.721 0.549
3 Jeremiah Christian Sunardi 10.787 0.615
4 Kaylinn Venezia Kurniawan 11.453 1.281
5 Kenneth Jonathan 11.478 1.306
6 Jonathan Christopher Sunardi 11.713 1.541
7 Bastian Tedja Surya 12.982 2.810

15-18 C

3-3-3 Time Gap
1 Christine Salim 1.647
2 Vanesh Hauw 1.994 0.347
3 Nikhen Sanjaya 1.995 0.348
4 Aurelio Jovann 2.132 0.485
3-6-3 Time Gap
1 Christine Salim 2.175
2 Vanesh Hauw 2.501 0.326
3 Nikhen Sanjaya 2.521 0.346
4 Aurelio Jovann 4.739 2.564
cycle Time Gap
1 Christine Salim 6.308
2 Nikhen Sanjaya 6.726 0.418
3 Vanesh Hauw 7.874 1.566
4 Aurelio Jovann 11.813 5.505
all-around Time Gap
1 Christine Salim 10.130
2 Nikhen Sanjaya 11.242 1.112
3 Vanesh Hauw 12.369 2.239
4 Aurelio Jovann 18.684 8.554

Doubles

10U

Team Time Gap
1 Nelson Nelson & Samuel Richie Lakmudin 11.288
2 Danson Lauw & Darren Yang 12.019 0.731
3 Jayden Sun & Celine Secilia Kurniawan 12.757 1.469
4 Steve Niandra & Aaron Timothy Ongkowidjojo 14.881 3.593
5 Jonathan Hokito & Nicolette Hokito 17.609 6.321

14U

Team Time Gap
1 Kaylinn Venezia Kurniawan & Johanes Orlando Goh 8.967
2 Jeremiah Christian Sunardi & Kenneth Jonathan 9.264 0.297
3 Jonathan Christopher Sunardi & Maureen Wanta 11.313 2.346
4 F. Nixon Setiadi & Nelson Praditya 12.996 4.029
5 Yu Jin Seo & Philips Douglas Yap Aldianto Scratch --

18U

Team Time Gap
1 Christine Salim & Charlotte Kimberly 8.031
2 Andareta Irawan & Nikhen Sanjaya 8.188 0.157
3 Bastian Tedja Surya & Vanesh Hauw 10.190 2.159
4 Aurelio Jovann & Delbert Reza Nathaniel 14.799 6.768

Timed 3-6-3 Relay

11U

Team Time Gap
1 The Phantom
Jayden Sun, Celine Secilia Kurniawan, Nelson Nelson, Samuel Richie Lakmudin
21.582
2 The Flash
Aqila Diandri Zahra, Steve Niandra, Aaron Timothy Ongkowidjojo, Delbert Reza Nathaniel
27.225 5.643
3 Black Jaguar
F. Nixon Setiadi, Danson Lauw, Darren Yang, Derikson Wijaya, Philips Douglas Yap Aldianto
Scratch --

18U

Team Time Gap
1 Indomie
Christine Salim, Charlotte Kimberly, Bastian Tedja Surya, Vanesh Hauw, Maureen Wanta
16.581
2 The Matrix
Nelson Praditya, Jonathan Christopher Sunardi, Jeremiah Christian Sunardi, Aurelio Jovann
17.913 1.332
3 The Electric Stars
Andareta Irawan, Nikhen Sanjaya, Kaylinn Venezia Kurniawan, Johanes Orlando Goh, Kenneth Jonathan
18.361 1.780
4 The XForce
Yu Jin Seo, Jonathan Hokito, Nicolette Hokito, Liam Clement Alvaro
Scratch --

Reviewed Times

The following times were reviewed as potential records in the order we received the video. Depending on when we receive video from previous tournaments, a time below may have been reviewed but is no longer a potential record.

Division Event Time Athlete
9-10 M3-3-31.962Samuel Richie Lakmudin
9-10 M3-3-32.142Samuel Richie Lakmudin
9-10 M3-6-32.358Samuel Richie Lakmudin
13-14 M3-3-31.845Jeremiah Christian Sunardi
13-14 M3-3-31.876Jonathan Christopher Sunardi
13-14 M3-6-32.317Jeremiah Christian Sunardi
13-14 Mcycle6.625Jeremiah Christian Sunardi
13-14 F3-3-31.619Charlotte Kimberly
17-18 F3-3-31.647Christine Salim
17-18 Fcycle6.308Christine Salim
10U3-6-3 Relay21.582The Phantom
Jayden Sun, Celine Secilia Kurniawan, Nelson Nelson, Samuel Richie Lakmudin
14UDoubles7.936Kaylinn Venezia Kurniawan & Johanes Orlando Goh
16U3-6-3 Relay16.319The Electric Stars
Andareta Irawan, Nikhen Sanjaya, Kaylinn Venezia Kurniawan, Johanes Orlando Goh, Kenneth Jonathan
18U3-6-3 Relay16.161Indomie
Christine Salim, Charlotte Kimberly, Bastian Tedja Surya, Vanesh Hauw, Maureen Wanta

© 2019 World Sport Stacking Association | Terms of Use | Privacy Policy