ResultsScotland Open Championship

All Around

All-Around Finals

All-Around - Male Time Gap
1 Jamie Franceschini 10.157
2 Finn Browne 12.018 1.861
3 Shuard Nijdam 12.278 2.121
4 Billy Willmoth 12.627 2.470
5 Mohammed Sahraoui 12.826 2.669
6 Finley Newell 13.223 3.066
7 Alex Penman 14.215 4.058
8 N A 16.596 6.439
9 Yannik Tschan 16.731 6.574
10 Jack Calvert 19.693 9.536
11 Andrew Beacom 22.008 11.851
12 Aditya Sengupta 29.269 19.112
All-Around - Female Time Gap
1 Jeanie Fung 10.263
2 Aimee Dumigan-Smith 10.553 0.290
3 Simea Fehrenbach 11.419 1.156
4 Laura Beacom 12.922 2.659
5 Alina Moritz 16.681 6.418

Overall

Doubles Overall

Timed 3-6-3 Relay Overall

Team Time
1 Hats and No Hats
Aimee Dumigan-Smith, Laura Beacom, Jamie Franceschini, Finn Browne
16.789
2 Team Red
Alex Penman, Jack Calvert, Finley Newell, Billy Willmoth
19.323
3 International Churchichästli
Simea Fehrenbach, Yannik Tschan, Alina Moritz, Mohammed Sahraoui
19.496
4 World Stackers
Shuard Nijdam, Jeanie Fung, Aditya Sengupta, N A
21.835

Individuals

16U C

3-3-3 Time Gap
1 Jamie Franceschini 1.612
2 Finley Newell 1.843 0.231
3 Alex Penman 1.881 0.269
4 Billy Willmoth 1.966 0.354
5 Finn Browne 2.000 0.388
6 Shuard Nijdam 2.002 0.390
7 N A 2.194 0.582
8 Jack Calvert 2.633 1.021
9 Laura Beacom 2.934 1.322
10 Aditya Sengupta 16.705 15.093
3-6-3 Time Gap
1 Jamie Franceschini 2.142
2 Finn Browne 2.320 0.178
3 Shuard Nijdam 2.390 0.248
4 Billy Willmoth 2.519 0.377
5 Laura Beacom 2.603 0.461
6 Alex Penman 2.866 0.724
7 Aditya Sengupta 2.932 0.790
8 N A 3.323 1.181
9 Jack Calvert 3.405 1.263
10 Finley Newell 4.328 2.186
cycle Time Gap
1 Jamie Franceschini 6.403
2 Finley Newell 7.052 0.649
3 Laura Beacom 7.385 0.982
4 Finn Browne 7.698 1.295
5 Shuard Nijdam 7.886 1.483
6 Billy Willmoth 8.142 1.739
7 Alex Penman 9.468 3.065
8 Aditya Sengupta 9.632 3.229
9 N A 11.079 4.676
10 Jack Calvert 13.655 7.252
all-around Time Gap
1 Jamie Franceschini 10.157
2 Finn Browne 12.018 1.861
3 Shuard Nijdam 12.278 2.121
4 Billy Willmoth 12.627 2.470
5 Laura Beacom 12.922 2.765
6 Finley Newell 13.223 3.066
7 Alex Penman 14.215 4.058
8 N A 16.596 6.439
9 Jack Calvert 19.693 9.536
10 Aditya Sengupta 29.269 19.112

17-54 C

3-3-3 Time Gap
1 Jeanie Fung 1.787
2 Aimee Dumigan-Smith 1.924 0.137
3 Simea Fehrenbach 1.963 0.176
4 Mohammed Sahraoui 2.151 0.364
5 Alina Moritz 2.527 0.740
6 Yannik Tschan 2.830 1.043
7 Andrew Beacom 3.473 1.686
3-6-3 Time Gap
1 Aimee Dumigan-Smith 2.335
2 Jeanie Fung 2.337 0.002
3 Simea Fehrenbach 2.493 0.158
4 Mohammed Sahraoui 2.601 0.266
5 Yannik Tschan 3.108 0.773
6 Alina Moritz 3.713 1.378
7 Andrew Beacom 4.663 2.328
cycle Time Gap
1 Jeanie Fung 6.139
2 Aimee Dumigan-Smith 6.294 0.155
3 Simea Fehrenbach 6.963 0.824
4 Mohammed Sahraoui 8.074 1.935
5 Alina Moritz 10.441 4.302
6 Yannik Tschan 10.793 4.654
7 Andrew Beacom 13.872 7.733
all-around Time Gap
1 Jeanie Fung 10.263
2 Aimee Dumigan-Smith 10.553 0.290
3 Simea Fehrenbach 11.419 1.156
4 Mohammed Sahraoui 12.826 2.563
5 Alina Moritz 16.681 6.418
6 Yannik Tschan 16.731 6.468
7 Andrew Beacom 22.008 11.745

Doubles

18U

Team Time Gap
1 Aimee Dumigan-Smith & Laura Beacom 7.926
2 Jamie Franceschini & Finn Browne 8.164 0.238
3 Alex Penman & Aditya Sengupta 12.318 4.392
4 Jack Calvert & Shuard Nijdam 13.494 5.568

19+

Team Time Gap
1 Jeanie Fung & N A 9.354
2 Simea Fehrenbach & Mohammed Sahraoui 10.361 1.007
3 Yannik Tschan & Alina Moritz 12.919 3.565

Child/Parent

Team Time Gap
1 Laura Beacom 11.569
2 Jack Calvert 15.246 3.677
3 Aditya Sengupta 17.425 5.856
4 Finley Newell 34.727 23.158

Timed 3-6-3 Relay

Team Time Gap
1 Hats and No Hats
Aimee Dumigan-Smith, Laura Beacom, Jamie Franceschini, Finn Browne
16.789
2 Team Red
Alex Penman, Jack Calvert, Finley Newell, Billy Willmoth
19.323 2.534
3 International Churchichästli
Simea Fehrenbach, Yannik Tschan, Alina Moritz, Mohammed Sahraoui
19.496 2.707

19+

Team Time Gap
1 World Stackers
Shuard Nijdam, Jeanie Fung, Aditya Sengupta, N A
21.835

Reviewed Times

The following times were reviewed as potential records in the order we received the video. Depending on when we receive video from previous tournaments, a time below may have been reviewed but is no longer a potential record.

Division Event Time Athlete
9-10 M3-3-31.843Finley Newell
9-10 Mcycle7.052Finley Newell
13-14 M3-3-31.612Jamie Franceschini
15-16 M3-3-32.002Shuard Nijdam
15-16 M3-6-32.390Shuard Nijdam
Collegiate Fcycle6.139Jeanie Fung
Masters 1 M3-3-32.151Mohammed Sahraoui
12U3-6-3 Relay19.323Team Red
Alex Penman, Jack Calvert, Finley Newell, Billy Willmoth
12U3-6-3 Relay19.742Team Red
Alex Penman, Jack Calvert, Finley Newell, Billy Willmoth
14UDoubles8.164Jamie Franceschini & Finn Browne
18UDoubles7.926Aimee Dumigan-Smith & Laura Beacom
Child/Parent 10UDoubles17.425Aditya Sengupta & Parent
Child/Parent 10UDoubles17.867Aditya Sengupta & Parent
Child/Parent 10UDoubles18.755Aditya Sengupta & Parent

© 2020 World Sport Stacking Association | Terms of Use | Privacy Policy